İtalyan marka ve logolu ürünlerin İtalya’ya ithalatında, ürün üzerinde menşei gösterir bazı işaretlerin bulunması hk düzenleme İtalya resmi gazetesinde yayınlanmıştır

Üzerinde İtalyan marka ve logosu bulunan ürünlerin İtalya’ya ithalatında, üzerinde geldikleri ülke, üretim fabrikası, üretim yeri veya gerçek menşei hakkında herhangi bir yanılgıya yol açmayan diğer işaretlerin bulunması şartı getirilmiştir.

     T.C. Roma Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nden alınan yazıda, İtalyan gümrüklerinde yapılacak ilave kontrollere dair yeni düzenleme hakkında bilgi verilmektedir. İtalyan mevzuatının taklitçilik ile mücadeleye ilişkin hükümlerinde, 31 Temmuz 2009 tarihli İtalyan Resmi Gazetesi’nde yayımlanan değişiklik ile 15 Ağustos 2009 tarihinden sonra üretimi yapılacak olan ve üzerinde İtalyan marka ve logosu bulunan ürünlerinİtalya’ya ithalatında, üzerinde geldikleri ülke, üretim fabrikası, üretim yeri veya gerçek menşei hakkında herhangi bir yanılgıya yol açmayan diğer işaretlerin bulunması şartı getirilmektedir. Bu şartlara uymayan ürünlerin piyasada satışına da izin verilmeyecektir.

     Söz konusu kanunun 15 Ağustos 2009 tarihinden itibaren yürürlüğe gireceği ve ilgili tedbirle, üretimlerini diğer ülkelere kaydıran İtalyan şirketlerinin ürünlerinin ticaretinin ve bu şirketlerin rekabet koşullarının olumsuz olarak etkileneceği ifade edilmektedir.

     Konu ile ilgili detaylı bilginin yer aldığı T.C. Roma Büyükelçiliği Ticaret Müşavirliği’nin yazısı için  tıklayınız.


Yukarı Çık
İnteraktif Gümrük Sistemi